W Centrum Edukacji Obywatelskiej wierzymy, że edukacja na temat podstaw działania systemu demokratycznego w trudnym czasie pandemii, w którym obecnie toczą się procesy demokratyczne, jeszcze bardziej zyskała na znaczeniu. W ostatnim czasie zorganizowaliśmy dwa webinaria skierowane przede wszystkim do nauczycieli i nauczycielek WOS-u. Spotkania z ekspertami poświęciliśmy tematowi wyborów oraz podstawom prawa. Zachęcamy do wysłuchania nie tylko nauczycieli i nauczycielki WOS-u, ale także wszystkich, którzy pracują i opiekują się młodzieżą!
Jak wybieramy naszych przedstawicieli, czyli lekcja WOS-u dla każdego
Podczas tego webinarium
▪ opowiemy o tym, jak w Polsce wybiera się parlament i prezydenta,
▪ wyjaśnimy, o co chodzi z „czteroprzymiotnikowymi” wyborami,
▪ opowiemy o związku między wyborami a ustrojem politycznym,
▪ porozmawiamy też o najbliższych wyborach prezydenckich w Polsce.
O prowadzących
Łukasz Pawłowski – absolwent Wydziału Psychologii oraz Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Doktor nauk społecznych, academic visitor na Indiana University w USA oraz Uniwersytecie Oksfordzkim w Wielkiej Brytanii. Od 2010 r. dziennikarz, a obecnie szef działu politycznego i sekretarz redakcji tygodnika „Kultura Liberalna”; zajmuje się głównie polityką polską i amerykańską.
Alicja Pacewicz – ekspertka edukacyjna i działaczka społeczna. Współzałożycielka Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Fundacji Szkoła z Klasą. Współautorka programów edukacyjnych, podręczników i publikacji metodycznych do wiedzy o społeczeństwie i przedsiębiorczości. Współorganizatorka projektów międzynarodowych, w tym Networking European Citizenship Education
Młodzi ludzie wobec prawa. Jak o tym uczyć?
Podczas spotkania zastanawialiśmy się nad odpowiedziami na pytania takie jak:
Czy nastolatek może sam podpisać umowę, w której zobowiąże się do skoszenia trawnika u sąsiada
Czy sam/a może decydować na co wydać swoje kieszonkowe
Kiedy dziewczyna może wyjść za mąż
Kiedy możemy kandydować do rady gminy lub miasta
O wielu naszych uprawnieniach decyduje wiek, dlatego na webinarium pokazaliśmy także, co i w jakim wieku może samodzielnie robić nastolatek i jak korzystać z tych praw w codziennym życiu.
O prowadzących:
Dagmara Woźniakowska-Fajst – doktorka nauk prawnych, kryminolożka. Adiunktka na Uniwersytecie Warszawskim i w Polskiej Akademii Nauk. Absolwentka Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Autorka prac naukowych z dziedziny kryminologii, a także materiałów edukacyjnych. Nauczycielka akademicka i specjalistka w dziedzinie edukacji prawnej.
Witold Klaus – profesor w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, prawnik, kryminolog i badacz migracji, działacz społeczny; ukończył Szkołę Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka; laureat Społecznego Nobla 2008 dla innowatora społecznego (nagroda przyznawana przez Fundację Ashoka – Innovators for the Public); autor wielu prac naukowych z zakresu kryminologii, wiktymologii, praw człowieka, migracji i uchodźstwa oraz materiałów edukacyjnych dla uczniów i nauczycieli.
***
Nauczycielko i Nauczycielu! Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki podręcznik do nauki WOS-u wybrać do liceum lub technikum, to zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat Przewodnika Obywatelskiego. Na stronie możesz zamówić egzemplarz pokazowy!