Nietypowy rok szkolny ruszył w pełni. Po pierwszych dniach wiemy już znacznie więcej o nowej szkolnej rzeczywistości, w której będziemy funkcjonować przez najbliższe 10 miesięcy. Pomyśleliśmy, że to dobry moment, by w oparciu o doświadczenia z tych pierwszych dni określić największe wyzwania, które czekają nauczycielki i nauczycieli. Chcemy nazwać je, omówić i wspólnie z Wami zastanowić się, jak na nie odpowiedzieć.
– Uczeniu się uczniów i uczennic. Jakie metody stosować, by praca z młodymi ludźmi w szkole pozostawała skuteczna?
– Szkolnych relacjach. Jak i po co budować trwałe relacje z uczniami i uczennicami?
– Nawiązywaniu do pozaszkolnej rzeczywistości. Jakie tematy ważne dla młodych ludzi poruszać w szkole w 2020 roku?
Zapraszamy do oglądania
Materiały do pobrania
– Prezentacja z webinarium
– Broszura z informacją o programach (do wydruku i wykorzystania w szkole, np. podczas rady pedagogicznej)
O PROWADZĄCYCH
- Sylwia Żmijewska-Kwiręg – Członkini Zarządu i dyrektorka programowa CEO, w Fundacji sprawuje również obowiązki Szefowej Programu Szkoła Ucząca Się. Trenerka, pracowniczka i działaczka środowiska NGO. Współautorka i redaktorka programów nauczania (WOS, ekonomia w praktyce), publikacji metodycznych dla, scenariuszy zajęć, programów warsztatów i artykułów o tematyce obywatelskiej.
- Ewelina Gorczyca – Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, koordynatorka projektów edukacyjnych, mentorka w kursach dla nauczycieli, współautorka materiałów edukacyjnych, prowadzi zajęcia z edukacji matematycznej na Wydziale Pedagogicznym UW.
- Monika Prus-Głaszczka – Animatorka działań społecznych, certyfikowana coach (Collegium Civitas) i trenerka (STOP), wspiera grupowo i indywidualnie w obszarach związanych z kompetencjami społecznymi. Autorka materiałów edukacyjnych, absolwentka pedagogiki specjalnej i animacji społeczno-kulturowej. W Centrum Edukacji Obywatelskiej koordynatorka programu „Oby Młodzież”.
- Anna Pająk – Polonistka, logopedka i oligofrenopedagożką. Pracuje w SP nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim oraz prowadzi terapię logopedyczną w przedszkolu „Calineczka”. Od 2018 roku działa w programie „Młodzi w Akcji” (CEO). Jest członkinią Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego, a także przewodnikiczką po Muzeum Żuławskim i ambasadorką inicjatywy Wiosna Edukacji. Od wiosny 2020 jest jedną z ekspertek programu „Wikiszkoła” – pilotażowego programu Wikipedii Polskiej.
- Jadwiga Jarosz – Nauczycielka języka polskiego w ZSP w Bielsku-Białej, edukatorka globalna, aktywistka, współtwórczyni Inicjatywy Obywatelskiej WITAJ, współpracowniczka CEO w programach „W świat z klasą”, „Rozmawiajmy o uchodźcach. Kluby Dobrej Rozmowy”. Autorka i współautorka scenariuszy lekcyjnych do języka polskiego, edukacji medialnej i religii, mentorka, tutorka. Autorka telewizyjnych lekcji języka polskiego KORKI.TV.
- Elżbieta Krawczyk – Członkini Zarządu i dyrektorka programowa w CEO. Z ramienia Zarządu wspiera i nadzoruje pracę Działu Aktywności Społecznej i Obywatelskiej, Działu Kultura i Media oraz Działu Edukacji Globalnej i Ekologicznej. W tym ostatnim pełni również obowiązki Szefowej Działu. Absolwentka arabistyki na UW, międzynarodowej współpracy rozwojowej w Collegium Civitas oraz Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego. Autorka oraz redaktorka scenariuszy zajęć oraz materiałów edukacyjnych. Trenerka i prowadząca grupy robocze.
[…] jednym z naszych projektów potrzebowaliśmy zbadania efektów pracy nad twórczym i krytycznym myśleniem, solidarnością, empatią oraz postawą młodzieży wobec trudnych tematów. Wraz z organizacją […]